Pogłębiona lordoza u dzieci

Korzyści zdrowotne

Rozwój każdego człowieka, szczególnie tego „małego”, to ciągła nauka coraz to nowszych umiejętności. Za każdą z nich stoi również adaptacja układu ruchu, a także układu nerwowego całego organizmu.

Niektóre wady postawy takie jak:

pogłębiona lordoza – wypchany w przód brzuszek,

stopy i kolana schodzące się do środka są naturalnymi etapami przejściowymi w rozwoju dziecka.

Kiedy zatem ich występowanie może zacząć niepokoić?

Wraz z wiekiem dziecka powinna kształtować się prawidłowa postawa. Tkanki dziecka przestają być, aż tak bardzo elastyczne (choć nadal są!) – usztywniają się kształtując postawę dziecka.  Jest to niezbędne do ustabilizowania krzywizn kręgosłupa i dalszego rozwoju postawy.  Im starsze dziecko tym układ ruchu bardziej przyzwyczaja do pozycji w których spędza więcej czasu. Powtarzanie ruchów stymuluje rozwój komórek tkanki łącznej w preferowanych kierunkach.

Dzieci najczęściej siadają z nogami ułożonymi w literę „W”

Co to oznacza?

W skrócie mówiąc tyle, że jeśli dziecko w okresie (wczesno) przedszkolnym spędza bardzo dużo czasu siedząc z nóżkami ułożonymi w literę W to jest to sygnał dla organizmu, tkanek, że w tych kierunkach powinno przebiegać ustawienie kończyn, co nie jest przecież dobre dla dalszego rozwoju chodu, a w dalszych etapach postawy ciała.

O ile pochylona postawa i stopy ułożone na zewnątrz nie dziwią nas u dziecka w okresie po niemowlęcym o tyle u ośmio- czy dziesięciolatka  są sygnałem, że w procesie rozwoju coś mogło pójść nie tak i może mieć to swoje konsekwencje w przyszłości – zarówno tej bliższej np. nieprawidłowy rozwój kolan i mięśni kończyny dolnej, jak i bardziej odległej – bóle stawów, czy ograniczenia ruchomości.

Dzieci z wypchniętym w przód brzuchem

Maluchy z wypchniętym w przód brzuszkiem – pogłębioną lordozą lędźwiową to bardzo częsty obraz dzieci. O ile wzbudza on często rozczulenie to jeśli dotyczy dzieci po 6 roku życia jest sygnałem, że w układzie ruchu niektóre mięśnie, struktury nie pracują prawidłowo i warto “im pomóc”, zmobilizować mięśnie do pracy oraz nadać tkankom oplatającym mięśnie prawidłową drogę rozwoju.

Pogłębiona lordoza to wada postawy

Pogłębiona lordoza to zdecydowanie jedna z wad postawy, która w dużej mierze może dotykać też osób dorosłych i bardzo często jest przyczyną bólów pleców, czy innych obszarów ciała.

Na rozwój organizmu dziecka ma wpływ wiele czynników. Niestety godziny siedzenia w szkolnej ławce również przyczyniają się do kształtowania postawy i tworzą jego strategie ruchowe. W okresie dzieciństwa zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów ruchu jest różnorodność ruchu. Piłka nożna? Balet? Super, ale może warto, by oprócz tego dziecko umiało też rzucić do kosza lub zawiązać buta schylając się do nogi, czy przestawić krzesło przy stole. Celowanym i dobrze dobranym ruchem możemy bardzo skutecznie wpłynąć na postawę dziecka, wspierać jego rozwój i zdrowie – nie tylko fizyczne, ale także psychiczne.

Jeśli u swojego dziecka obserwujesz:

  • zaokrąglone plecy
  • wypchany brzuszek
  • łączenie kolan w trakcie przysiadu czy skłonu
  • wysunięcie głowy w przód
  • ustawienie stóp na zewnątrz
  • nierównomierne wgniecenia w butach, w których spędza dużo czasu
  • oddech przez usta w trakcie snu/chrapanie

Zdrowy ruch na pewno wesprze twoje dziecko w rozwoju i pomoże mu kształtować prawidłową postawę.