Wiem, że... UKŁAD NERWOWY

DODANE 10.04.2019

UKŁAD NEROWOWY 

Układ nerwowy to złożona sieć komunikacyjna- długość włókien nerwowych w ludzkim ciele wynosi około 80 kilometrów! Podobnie jak sieć telekomunikacyjna, przekazuje on informacje pomiędzy mózgiem a wszystkimi częściami organizmu. Impulsy biegną wzdłuż nerwów z prędkością ponad 400 km/h czyli ponad trzykrotnie szybciej niż dozwolona prędkość samochodu na autostradzie.

 

  • Móżdżek koordynuje ruchy utrzymanie równowagi 
  • Mózg to centrum dowodzenia układu nerwowego
  • Pień mózgu kontroluje m.in. pracę serca i płuc
  • Rdzeń kręgowy przypomina ruchliwą autostradę. Tędy informacje z całego ciała płyną do mózgu, a mózg przesyła instrukcje do mięśni i narządów.
  • Włókna nerwowe dochodzą do wszystkich części naszego ciała.

 

Nerwy czuciowe zbierają informacje z całego ciała i przesyłają je do mózgu. 

Nerwy ruchowe przenoszą instrukcje z mózgu do mięśni i narządów wewnętrznych, a te na nie reagują. 

Gdy poczujesz, że zupa jest za gorąca, informacja o tym dociera do mózgu, który każe ci na nią podmuchać.

 

Neurony 

 

Neurony to podstawowe komórki układu nerwowego. Wszystkie są ze sobą połączone i pozwalają różnym częściom ciała na komunikowanie się ze sobą nawzajem.


Synapsa to punkt styku dwóch nerwów.

 

ALARM!

Jeśli ukłujesz się w palec (np. kolcem kaktusa), odruchowo cofasz dłoń. Nazywamy to odruchem. Układ nerwowy odbiera impuls bólu wysyłany przez receptory na skórze i natychmiast przesyła informację do mięśni ramienia, każąc im się skurczyć.

 

Sprawdź odruchy

By sprawdzić, czy układ nerwowy działa sprawnie, lekarze przeprowadzają badanie, które można zrobić samemu w domu. Usiądź na krześle i skrzyżuj nogi. Poproś kolegę, żeby uderzył cię tuż poniżej rzepki nogi, która jest na górze. Co się dzieje? Czy możesz to powstrzymać?

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.