Wiem, że... SERCE

DODANE 05.03.2019

SERCE

Jeśli położysz dłoń po lewej stronie klatki piersiowej, poczujesz bicie serca. Serce jest mięśniem wielkości pięści i działa jak pompa ssąco-tłocząca. Jest ono motorem napędzającym przepływ krwi. Bije bez przerwy- i w dzień, i w nocy. Każdego roku uderza ponad 30 milionów razy.

SERCE MA DWIE KOMORY- Do lewej komory serca wpływa natlenowana krew z płuc i stamtąd rozprowadzana jest po całym organizmie.

Do prawej komory serca wpływa odtlenowana krew, skąd wyrusza do płuc po tlen.

CZYM SĄ ZASTAWKI?

Zastawki działają jak małe drzwi. Otwierają się, by wpuścić krew, a kiedy się zamykają, nie pozwalają jej wrócić. To dzięki zastawkom nasza krew zawsze płynie w tym samym kierunku.

JAK MOŻNA ZBADAĆ SERCE?

Połóż dwa palce poniżej nadgarstka – wyczujesz delikatne uderzenia. To twój puls, czyli ruch naczyń tętniczych zależy od skurczów serca.

Stetoskop – to przyrząd, dzięki któremu lekarz słyszy bicie serca w klatce piersiowej i sprawdza rytm jego uderzeń.

BICIE SERCA

Kiedy do serca wpływa krew, rozciąga się ono, czyli dochodzi do rozkurczu przedsionków i komór. Następnie serce kurczy się, czyli dochodzi do skurczu przedsionków i komór. Serce wykonuje taki cykl kurczenia się i rozkurczania około 70 razy na minutę. To właśnie jest bicie serca.

KIEDY NASZE SERCE BIJE SZYBCIEJ?

Kiedy śpimy, nasze serce bije wolniej. Kiedy biegniemy, bije szybciej, ponieważ mięśnie potrzebują paliwa i tlenu.

Im mniejszy organizm, tym szybciej bije serce. To dlatego serca dzieci biją szybciej niż dorosłych. Po ćwiczeniach fizycznych 100-180 uderzeń na minutę. Podczas codziennych zajęć: 60-80 uderzeń ma minutę.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.