Wiem, że... UKŁAD KRWIONOŚNY

DODANE 05.03.2019

UKŁAD KRWIONOŚNY 

W ciele dorosłego człowieka krąży od 3,8 do 5,6 litra krwi. Krew transportuje składniki odżywcze i tlen. Bieg rozpoczyna w sercu. Pobiera tlen z płuc i tętnicami dociera do wszystkich organów ciała. W jelitach pobiera składniki odżywcze, dzięki nim zaopatruje organizm w niezbędny pokarm. W wątrobie i nerkach pozbywa się toksyn. Następnie wraca żyłami do serca i ponownie dociera do płuc.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ KREW?

Krew składa się z osocza, czyli płynnej i zawieszonych w nim czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Dzięki płytkom krew krzepnie- przestajemy krwawić, gdy się skaleczymy.

Czerwone krwinki transportują tlen. Nadają krwi czerwony kolor. Białe krwinki, czyli policyjne oddziały, chronią nas przed chorobami.

NIEBIESKA KREW?

Pod skórą można dostrzec niebieskie naczynia krwionośne – to żyły. Płynąca w nich krew nie jest jednak niebieska, ale ciemnoczerwona. To ściany żył nadają jej ten niebieski odcień.

JAK GOJĄ SIĘ RANY?

Rany goją się dzięki krwi. Gdy się skaleczymy, krew wysyła swoje „oddziały” w miejsce zranienia. Białe krwinki niszczą bakterie. Płytki krwi grupują się i tworzą „czop” zatrzymujący krwawienie. Osocze dostarcza substancji pomagających odbudować uszkodzoną tkankę. Gdy krew skrzepnie, czerwone krwinki tworzą na ranie ochronny strupek.

GRUPY KRWI

Wyróżniamy kilka grup krwi: A, B, AB oraz 0. To jaką mamy grupę krwi zawdzięczamy przede wszystkim rodzicom. Trzeba znać swoja grupę krwi – taka informacja jest potrzebna przy transfuzji. 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.