Otyłość w Polsce – które mamy miejsce w Europie?

DODANE 14.06.2017

Otyłość w Polsce…. Otyłość i nadwaga definiowane są jako nieprawidłowa lub nadmierna akumulacja tkanki tłuszczowej, która może negatywnie  wpływać na stan zdrowia. W naszym kraju coraz więcej osób boryka się z tym problemem. Sprawdziłaś czy Tobie to nie grozi? Jeśli chodzi o nadwagę w krajach UE czołówka wygląda następująco:

  • Wielka Brytania 
  • Irlandia

Hiszpania … 11. Polska  – jest się z czego cieszyć?

Otyłość w Polsce – to wcale nie jest śmieszne :/

Problemy z nadwagą zdają się być błahostką (szczególnie według mężczyzn), jednak otyłość w Polsce zbiera coraz większe żniwo i osób dotkniętych tym schorzeniem nie jest wcale do śmiechu.

Teraz kilka faktów na początek odnośnie otyłości:

  • Osoby otyłe umierają średnio 10 lat wcześniej, niż te z prawidłową masą ciała.
  • 65% populacji świata żyje w krajach gdzie ryzyko śmierci z powodu otyłości jest większe niż z powodu niedożywienia.
  • Musisz spalić 7000 kcal, żeby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej —-> to około 16 godzin na maszynie eliptycznej…

Otyłość w Polsce, głównie brzuszna, staje się obecnie jednym z ważniejszych czynników ryzyka zgonów z powodu zawału i udaru mózgu (większe ryzyko niż dla palenia). Otyłość tego typu najczęściej spowodowana jest dostarczaniem organizmowi zbyt dużej ilości pustych kalorii. W przypadku otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko pod skórą, ale wewnątrz jamy brzusznej. Tak umiejscowiona tkanka zwiększa m.in. ryzyko wystąpienia zakrzepów. Osoby dotknięte otyłością brzuszną częściej cierpią na schorzenia metaboliczne, choroby układu krążenia, choroby naczyniowe, cukrzycę oraz choroby układu ruchu.

Przyczyną wystąpienia otyłości brzusznej najczęściej jest styl życia (brak ruchu), niewłaściwa dieta (obfitująca w tłuste mięso oraz duże ilości soli). Nie bez znaczenia jest tu również stres oraz palenie papierosów. Sporadycznie ma ona podłoże genetyczne lub psychiczne. 22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. Może to dobry moment, by pomyśleć o pożegnaniu z nadmiarem kilogramów? Aktywność fizyczna i odpowiednie żywienie to jedyne panaceum aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.