Wiem, że... SZKIELET

DODANE 09.02.2019

Podczas zajęć dla dzieci w Fit-Kids dbamy o harmonijny rozwój.

Zapraszamy do zgłębieia wiedzy na temat ludzkiego ciała w przystępny sposób...

SZKIELET

Szkielet człowieka składa się 206 kości. Są one połączone ruchomymi stawami dzięki czemu możemy się poruszać.

KOŚCI ROSNĄ

W momencie narodzin kości zbudowane są głównie z chrząstki, czyli delikatnej tkanki, która czasem zastępowana jest bardziej wytrzymałą tkanką. Przestajemy rosnąć pomiędzy 18 a 20 rokiem życia.

KRĘGOSŁUP

To główna oś i podpora szkieletu. Chroni rdzeń kręgowy, który jest bardzo ważną częścią układu nerwowego i umożliwia obracanie głowy. Dbaj o swój kręgosłup – zadbaj o prawidłową postawę podczas dźwigania np. plecaka.

JAK KOŚCI WYGLĄDAJĄ W ŚRODKU?

Kości są twarde i jednocześnie elastyczne. Zbudowane sa z dwóch rodzajów tkanki kostnej.

ZBITEJ, która tworzy powierzchnię kości oraz trzony kości długich i GĄBCZASTEJ, która wypełnia nasady kości długich i wnętrza kości.

ZŁAMAŁEM KOŚĆ!

Chociaż kości są twarde pod wpływem uderzenia mogą się złamać. To naprawdę boli. Jeśli lekarz unieruchomi złamaną kość, np. w gipsie, po pewnym czasie zrośnie się i będzie jak nowa. Złamania u dzieci goj[MOU1] ą się szybciej niż u dorosłych. Ponieważ kości pokryte są skórą, trzeba zrobić prześwietlenie, żeby sprawdzić, czy kość jest złamana. Złamanie kości można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim.

GIBKOŚĆ

Dzieci są bardziej gibkie od dorosłych – mają więcej chrząstki

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.