Czy chorobę można wyleczyć dietą, czyli moc odżywiania

DODANE 26.06.2018

Czy chorobę można wyleczyć dietą, czyli moc odżywiania


Obecnie pojawia się coraz więcej problemów zdrowotnych u dzieci. Czy to schorzenia wrodzone czy inne, pojawiające się z czasem, są bardzo kłopotliwe nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Skąd to się bierze? Czy można sobie w jakiś sposób pomóc? 


Zapobiegamy a nie leczymy

Najważniejszą rzeczą w kontekście zdrowia jest profilaktyka, czyli zapobieganie, a nie dopiero leczenie. Możesz wiele zdziałać, dbając o odpowiednią dietę oraz ruch i swojego dziecka. Jedząc zdrowe, nieprzetworzone jedzenie, Twoje dziecko dostarczy swojemu organizmowi witaminy i minerały, niezbędne do jego poprawnego funkcjonowania. Jedzenie nieodpowiedniej jakości tylko obciąży Twoją pociechę – warto pamiętać, że dziecko ma znacznie delikatniejszy organizm niż dorosły, silniej reaguje i słabiej się broni – u niego wszystko dopiero się kształtuje. Nawet jeśli podane są ilości dozwolone dodatków do żywności, barwników czy konserwantów, nie są to wartości dostosowane do małych organizmów, tylko dla zdrowych dorosłych. Nie jest to zatem argument, że jeśli coś występuje w żywności, to znaczy, że nie jest szkodliwe. Zadbaj o swoje dziecko już dziś! Wartko dodatkowo zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Zadbaj o to, by spędzał dużo czasu na świeżym powietrzu, chodził na różne zajęcia i po prostu dobrze bawił się w aktywny sposób. 


Jeśli Twoje dziecko cierpi już na jakieś schorzenia, wróćmy do tego samego. Dieta, aktywność fizyczna i w niektórych przypadkach odpowiednio dobrana dodatkowa suplementacja. Istnieją pewne składowe diety, pogłębiające problemy zdrowotne lub działające prozapalnie:

- cukier, w tym słodycze, płatki śniadaniowe, batoniki zbożowe

- fastfoody 

- produkty przetworzone (dania gotowe, wędliny, sosy, dania w proszku) 

- nabiał złej jakości

- zboża zawierające gluten

- mięso słabej jakości 


Jeśli Twoje dziecko spożywa powyższe produkty, a walczy z problemami natury zdrowotnej, warto rozważyć zmianę diety. Ważną wskazówką jest fakt, że nie zawsze, co wydaje ci się zdrowe właśnie takie jest. Bardzo często spotykam się z rodzicami, którzy uważają, że ich dziecko ma dobrą dietę – po przeanalizowaniu jej okazuje się, że trzeba wprowadzić wiele zmian. Bardzo często drobny element, bądź niedopatrzenie, może powodować pogłębienie objawów u Twojego dziecka, dlatego warto udać się do specjalisty, który naprowadzi na właściwą drogę. 


Nie zawsze można powiedzieć, że dieta leczy, ale bardzo często wiele zmienia. Nieodłącznym dodatkiem jest zadbanie o styl życia dziecka, na co składa się aktywność fizyczna, odpowiednie pory snu i zadbanie o jego psychikę (zwłaszcza, gdy zmaga się z nadwagą albo widocznymi problemami zdrowotnymi). Warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli nie orientujesz się w temacie – to nasze zadanie, by pomagać rodzicom wyjść na prostą i zadbać o ich dzieci. 

 

 Autor: Sylwia Lelonek, dietetyk kliniczny Fit-Kids

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.
przetwarzanie danych osobowych na ww. zasadach.